LG 38WN95C-W Monitor 38" 21:9 Curved UltraWide QHD+ (3840 x 1600) Nanio IPS Display, Thunderbolt 3, 1ms Response Time, 144Hz Refresh Rate, NVIDIA G-SYNC, AMD FreeSync -White/Silver
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
AZB0892MHG9H
On Sale
  • 41VB-BYDWuL._SL500_.jpg
  • 41VB-BYDWuL._SL500_.jpg
  • 21TtGOYvGjL._SL500_.jpg
  • 110TRdXFE4L._SL500_.jpg
  • 21TtGOYvGjL._SL500_.jpg
  • 110TRdXFE4L._SL500_.jpg
Choice Trending
18% Now
Deliver to
FREE Return FREE delivery bySunday, May 17, Order within
Returns: 30-day Refund / Replacement
In Stock
Out of Stock
Description
  • 38” Curved UltraWide QHD plus (3840 x 1600).Power Consumption (Typ.) 80W. Power Consumption (Max.) 210W. Surface Treatment : Anti-Glare. Contrast Ratio - 1000:1.Specific uses for product - Personal, gaming, business.Operating Temperature : 0 °C to 40 °C (32 °F to 104 °F)
  • Viewing Angle is 178˚(R/L), 178˚(U/D); Brightness is 450cd/m²; Aspect Ratio is 21:9
  • Nano IPS Display
  • DCI-P3 98% Color Gamut and VESA DisplayHDR 600
  • Thunderbolt 3 Connectivity
  • IPS 1ms (GtG) Response Time and 144Hz Refresh Rate